2013 Yılı Önemli Eticaret Olayları

Yayınlandı: 07 Şubat 2014 / e-ticaret, WEB
Etiketler:, , , , , ,

2013 yılında, eticaret hacmi bir önceki yıla oranla % 30 artarken geçtiğimiz yılda olduğu gibi pek çok yatırımlar, birleşmeler ve kapanmalarla geçti. türkiye’deki internet kullanıcı sayısı da benzer oranda arttı. Kendi gözlemlerime baktığımda eticaret’in farkına varmış imalatçıların çok güzel sonuçlarla karşılaştığına şahit oldum. Anadolu’nun pek çok yerinde bu kalkınmayı gördüğüm için kendi adıma mutluyum. Bunların yanında ortak pazar alanlarına bilhassa gittigidiyor.com ‘a tüketici talebinin arttığı bir yıl oldu.

Gözüme çarpan, Türkiye eticareti için önemli olduğunu düşündüğüm olaylar;

N11.com açıldı

Doğuş Grubu ve Koreli Sk Group’un ortak projesi N11.com ‘un açılışı kuşkusuz geçtiğimiz yıl Türkiye’de gerçekleşen en önemli eticaret  olaylarından biriydi. Söylendiye göre n11.com,  500 milyon Doğuş ve 500 milyon Sk Group olmak üzere 1 milyar dolar sermaye ile kuruldu.

Kurulduğu Mart ayından yıl sonuna kadar 185 personel, 7.000 mağaza,  240.000.000 TL ticaret hacmine, 5.000.000 aylık ziyaretçiye ulaştı. İletişimde olduğum pek çok eticaret firmasından n11 hakkında aldığım dönüşler ise ilk başlarda biraz serin olsa da satışlarının artarak güzel gittiği yönünde. gittigidiyor.com trafiği ve dönüşlerine ulaşmasına ise oldukça zaman var diyebiliriz.

Yatırımlar & Birleşmeler
akakce.com’a Japon Yatırımı;
Japon Netprice Grubu, akakce.com’un %20’sini satın aldı. Bunun karşılığında 5.000.000$ ‘ı akakce.com kasasına koyduğu düşünülüyor.

sadecehosting
Yerli hosting ve datacenter firması sadecehosting, İngiliz Telecity Group tarafından 38.000.000 $ bedel ile satın alındı.

idefix’e d&r çengeli
D&r,  idefix’i 11.500.000 TL ‘ye satın aldı. Idefix’in 2012 net satışı 24.000.000 TL ‘ydi.

Aslanoba Yatırımlarıaslanoba logo
Geçtiğimiz yıl eticaret sektöründe  adından en çok söz ettiren kişilerin başında Erikli Su eski CEO’su Hasan Aslanoba geldi dersem sanırım abartmış olmam.
39 farklı farklı şirkete 35 milyon $ yatırıma imza atan Aslanoba’nın yatırım yaptığı projelerin bir kısmı;
etohum, ehil.com, , modanisa, infodif, bitaksi, tasit.com,  fit&color, onlinemarket, sopsy, guvenrehberi, lilakutu, idemama, hazinem.com, dugun.com, cloudarena, buldumbuldum.com, mailmag, ininal, vivense, metrekare, hemenkiralik, firsatbufirsat, incir, alwaysfashion, tablet seminerler, bony, anymeeting

 

TTNet’ten eticaret Atakları

Martı ayında okacabukaca.com ile fiyat karşılaştırma sitesi alanına giren TTNET, aynı anda ttnetcarsi.com.tr ‘den kendi ürünlerinin eticaretine başladı.

Ekim ayında tanıtılan Tivibu Çarşı ise, akıllı televizyon üzerinden konum bazlı online alışveriş fırsatı sunuyor.

Televizyon Reklamı Furyası
n11.com, Doğuş Grubu’nun medya olanaklarını reklam alanında kullandığı gibi, program içerikleriyle de n11 tedarikçileriyle ropörtaja kadar fazlasıyla besledi. Doğan Holding’in Online’da amiral gemisi hepsiburada.com’un buna cevabı Gülben Ergen ve Fatih Terim’li reklamlarıyla geldi. n11’in bu ünlülere cevabı Sergen Yalçın’lı reklamı ile oldu.

2013’te benim favorim ise akakce.com reklamlarıydı;

Yemeksepeti’nin Yurdışı Hamleleri

Suudi Arabistan ve Lübnan’da hizmet vermeye başlayan yemeksepeti, Yunanistan’da faaliyet gösteren Clickdelivery.gr‘yi 3.000.000 £ karşılığında satın aldı.

Ve kapanmalar…
2012’de olduğu gibi 2013’te de büyük ölçekli kapanmalar oldu.

Daybuyday ve Yenicarsim
2012’de olduğu gibi 2013 de kapanmaların yaşandığı bir yıl oldu. daybuyday ve yenicarsim.com ‘u kapatan Doğan Online kapanmalarda başı çeken isimlerden.  daybuyday.com, Cem Hakko ve hepsiburada.com’un ortaklaşa başlattığı bir projeydi.

Vipdukkan.com
2011’de ePlanet Capital tarafından 5.000.000 $ yatırım almış olan vipdukkan,  sektörün içinde bulunduğu rekabet koşullarından ötürü kapanma kararı aldı. Beni korkutan ise vipdukkan.com kurucu ortaklarından Oğuz Şenol’un bir çok şirketin borçlar ve yatırımlar ile ayakta durabildiklerini açıklamasıydı. Eğer doğru ise 2014’te de pek çok yeni kapanışa şahit olacağımız anlamına gelyor.

Gimora.com
Geçtiğimiz yıl Aksoy İnternet Ventures ‘dan yatırım almış olan gimora, şaşırtıcı bir hızla 2013 Mart ayında kapandığını duyurdu.

 

yorum
  1. İnoTürk dedi ki:

    Güzel bir derleme olmuş.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s